صفحه اصلی > معرفی حاجی آباد 

 معرفی شهرستان حاجی آباد

موقعیت کلی

شهرستان حاجی آباد با مساحت10955.7کیلومتر مربع در شمال استان هرمزگان قرار دارد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1200 متر است. از شمال و شرق به استان کرمان ،از غرب به استان فارس و از جنوب به بندرعباس محدود است. مرکز این شهرستان در فاصله 165کیلومتری شمال بندرعباس و در کنار جاده بندرـ سیرجان واقع شده و براساس آخرین سرشماری در سال 1394 جمعیت این شهرستان 66808نفر میباشد.

حاجی آباد 3 بخش، 3 شهر و 6 دهستان دارد:

بخش مرکزی: شهر حاجی آباد، دهستان طارم و درآگاه

بخش فارغان: شهر فارغان ،دهستان آشکارا و فارغان

بخش احمدی:شهر سرگزاحمدی، دهستان کوه شاه و احمدی

حاجی آباد آب و هوای گرمسیری دارد و درجه حرارت هوا در تابستان بیش از 40 درجه سانتی گراد است و در زمستان تا 1.5-درجه سانتی گراد می رسد. مردم این منطقه به زبان فارسی با لهجه ی خاص محلی سخن می گویند و به امور کشاورزی و دامداری، هنرهای دستی و کارهای اداری و خدماتی اشتغال دارند.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری

قلعه تاریخی حاجی آباد

این قلعه در ورودی شهر حاجی آباد قرار دارد و قدمت آن به دوران ایلخانان، تیموریان و صفویه می رسد احتمالاً در دوره صفویه نیز از آن استفاده می شده است.

آستانه امامزاده سیدمحمد

امامزاده سیدمحمد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است. بقعه این امامزاده در ورودی شهر حاجی آباد قرار دارد. باتوجه به همجواری با گلزار شهدای شهر، یکی از مراکز مورد توجه مردم این شهرستان است.

آستانه امامزاده امیرنظام الدین

این امامزاده منسوب به امام محمدباقر(ع) است و در ورودی شهر حاجی آباد در جوار مقبره امامزاده سیدمحمد واقع شده است.

آبشار تزرج

یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه های شهرستان حاجی آباد است که توجه گردشگران زیادی را جلب می کند. این آبشار در منطقه ای زیبا، سرسبز، خوش آب و هوا، در میان نخلستان های روستای تزرج در جنوب غربی شهر حاجی آباد واقع شده است.

طبیعت زیبای بخوان

روستای نمونه گردشگری بخوان، روستایی سرسبز با باغ های وسیع مرکبات و درختان سردسیری و تنوع گیاهی زیباست که در دره کوه های سربه فلک کشیده بخوان و در فاصله 85 کیلومتری شهرستان حاجی آباد قرار دارد. در میان باغ های بخوان، چشمه های آب فراوانی جاری است که آب زمین های کشاورزی منطقه را تامین می کند. در فصل زمستان ارتفاعات آن پوشیده از برف می شود.

  آسیاب های آبی حاجی آباد

آسیاب های آبی حاجی آباد به صورت غیرفعال و متروکه در تعدادی از آبادی ها به چشم می خورند. به دلیل آب های زیرزمینی و روزمینی فراوان در حاجی آباد، آسیاب های آبی در گذشته مورد استفاده مردم بوده اند. آسیاب های تزرج، آسیاب های فارغان، آسیاب برغنی، آسیاب سه چشم و آسیاب سعادت آباد از مهمترین آسیاب های آبی حاجی آباد هستند.

چشمه های آب گرم حاجی آباد

این چشمه در مسیر جاده بندرعباس ـ حاجی آباد در 30 کیلومتری شرق حاجی آباد در دامنه کوه قرار دارد. آب آن از شکاف سنگ های آهکی مارنی خارج می شود و در ردیف آب های گوگردی معدنی است.

آب گرم ده شیخ

این آب گرم در مسیر جاده حاجی آباد به سمت دولت آباد و در جنوب شرقی روستای ده شیخ در دامنه کوه قرار دارد . سرچشمه آن در شرق حاجی آباد واقع شده است . آب چشمه از شکاف سنگ های آهکی بیرون می آید و در ردیف آب های گوگردی است.

کوه فارغان

یکی از مناطق خوش آب و هوای شهرستان حاجی آباد، بخش فارغان و کوه های هماگ، زردکوه، فارغان، کوشا و کافری است. این منطقه کوهستانی از طبیعت بکر و زیبایی بهره مند است و انواع پرندگان و حیوانات در آن یافت می شود.

از دیگر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان حاجی آباد می توان به آثار زیر اشاره کرد:

قلعه های کافران، احمدی، طارم، طاشکوئیه، باینوج، گلشن، سرخ، امامزاده سیدرجب، رکن الدین حیدر، شاه ولی، حضرت امیر،شاه گیلان و قدمگاه های حضرت ابوالفضل،حضرت بی بی شهربانو، دوازده امام و ... منطقه حفاظت شده و محوطه تاریخی طارم،گورستان های تاریخی،چشمه های آب گرم معدنوئیه،چاهو، قارقارو، استکی،قلاتوئیه،کوه سیرو،کاروانسرای گهکم، برج فارغان، غار گیس، نخلستان ها و غارهای هزاربری در روستای شهدادی، غار سرباغ در کوه ملوس، باغات، قنات گهکم، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع گلزار و نیزار،روستاهای باغان، سیرمند و ...

محصولات کشاورزی

درشهرستان حاجی آباد درمجموع 2100هکتارزمین زیرکشت محصولات زراعی است که 9000هکتاربه محصولات باغی-5500هکتاربه کشت نخل وبقیه به کشت سایر محصولات صیفی وغلات اختصاص دارد. محصولات باغی این شهرستان عبارتنداز :خرما-لیموترش-نارنگی-پرتقال -انجیر-زیتون- انگور لیموشیرین واغلب درختان مناطق سردسیروگرمسیر. ازآن میان لیموترش-نارنگی ولیموشیرین مناطق فارغان- احمدی-سیاهک وسیرمند شهرت بسیارزیادی دارد.صیفی جات حاجی آباد هم مرغوب وهم برای کشاورزان وسرمایه گذاران درتولیدکشاورزی فوق العاده سودآور است. این محصولات وغلات شامل: جو-ذرت-هندوانه-خیار-گوجه فرنگی-سیب- پیاز-طالبی-گرمک وکمی هم حبوبات می باشد. همجنین درختان وگیاهان کوهی ودارویی نیز دراین شهرستان قابل توجه سرمایه گذاران است. ازآن میان می توان به کنارهای چندساله دارای میوه زالزالک اشاره کرد. دیگر درختان کوهی عبارتنداز:بادام وحشی-گیش بیدودرختان مورت-خیزران وکهور.گیاهان دارویی شامل: گل بومادران-کلپوره -آویشن -گون وغیره می باشد

صنایع دستی

قالی بافی، شیریکی پیچ(نوعی گلیم)، چادر شب بافی، سبدبافی و حصیربافی

غذاهای محلی

لای برنجی، آبگوشت، تاس کباب، آبگرمو، مژگو، کباب، نان مهیاوه و ...